CM Facebook

 

jenko

hh rods v1

 

 



lakeforkweb

rod sox logoweb

timmy tom web

foxy fishing gear

 


2014 Tournament Results

 

     
     2014 ANLGER TEAM OF YEAR

     Whitey Outlaw & Mike Parrott 1187
     Download Accumulated Results

FINAL TOP TEN

  1. Outlaw – Parrott  1187
  2. Schoenherr - Neuhaus  1159
  3. Williams – Williams  1146
  4. Rogers - Rogers   1142
  5. Morgan – Watson  1140
  6. Dannenmueller - Steele 1112
  7. McGhee - Brooks 1076
  8. Jones - Gillotte   1064
  9. Schantz – Hunt  1051
  10. Inman - Dowell  1047
 
 

Alan Carter & Tony Sheppard 24.56

2014 NATIONAL CHAMPIONSHIP
Download Results    Press Release


  TOP TEN

  1. Alan Carter-Tony Sheppard 24.56
  2. Ronnie Capps-Steve Coleman 24.42
  3. Rod Wall-Joey Hilton 22.91
  4. George Nelon-Paul O’Bier 20.78
  5. David Thorton-Shelton Culpepper 20.32
  6. Torch Tindle-Rusty Burroughs 20.14
  7. Jeremy Aldridge-Jason Daniels 20.04
  8. Michael Walters-Rick Solomon 19.93
  9. Rick Fajen-Earnie Cox 19.42
  10. Charles Carpenter-Jimmy Pennington 19.24

Divisional Winners

Big Fish: JERRY MCCREADY-KEN STAUFFER 2.35
Male Female: JAY DON-RHONDA REEVE MF 18.68
Adult Youth: OSCAR-ANNA RYLIE AY 14.12

Big Fish
Male Female
Adult Youth
 

KEITH MUELLER-BLAKE SHULTE 578.00

MISSOURI STATE CHAMPIONSHIP
Download Results    Press Release


  TOP TEN

  1. KEITH MUELLER-BLAKE SHULTE 578.00
  2. BARRY MORROW-CHAD MAUPIN 577.00
  3. JIM DANT-DONNY ZUFALL 569.00
  4. ED EDGAR-LENNY AUSTIN 558.00
  5. TONY EDGAR-TRAVIS LEPLEY 556.00
  6. MARK ENGELHART-AARON ENGELHART 554.00
  7. MARSHALL ALBERTSON-DERRICK VETTER 548.00
  8. CHARLIE ROGERS-KEVIN ROGERS 528.00
  9. MARTY SNIDER-JACKIE ALBIN 527.00
  10. MIKE DUNN-NATHAN DUNN 526.00
 

DAVID COX-STEVE HOCKETT 8.86

Truman Lake, Clinton, MO.
Download Results    Press Release


  TOP TEN

  1. DAVID COX-STEVE HOCKETT 8.86
  2. MATT BECKMAN-JEFF LEWIS 8.67
  3. PAUL ALPERS-LARRY JONES 8.27
  4. JACKIE ALBIN-MARTY SNIDER 8.20
  5. TONY EDGAR-TRAVIS LEPLEY 8.07
  6. MARK ENGELHART-AARON ENGELHART 8.07
  7. CLINT HIBDON-TRAVIS BULLOCK 8.03
  8. KEITH MUELLER-BLAKE SHULTE 8.00
  9. CLIFTON WAREHAM-PAUL CALDWELL 7.98
  10. JIM DANT-DONNY ZUFALL 7.81

Divisional Winners

Big Fish: CLIFTON WAREHAM-PAUL CALDWELL 1.78
Male Female: DON BROOKS-BOBBIE BROOKS MF 7.63
Adult Youth: DENNY HARTMANN-HUNTER BOWLING AY 7.76

Big Fish
Male Female
Adult Youth
 

LENNY AUSTIN-ED EDGAR 7.65

Mark Twain Lake, Monroe City, MO.
Download Results    Press Release


  TOP TEN

  1. LENNY AUSTIN-ED EDGAR 7.65
  2. KEITH MUELLER-BLAKE SHULTE 7.39
  3. BARRY MORROW-CHAD MAUPIN 7.17
  4. TIM WORTH-RANDY NOAH 6.78
  5. JIM DANT-DONNY ZUFALL 6.69
  6. PAUL CLICK-ALANA CLICK MF 6.55
  7. BRENT BILLINGS-BRAD MOORE 6.44
  8. JOE WILMES-CHARLES SHILHARVEY 6.33
  9. JARED COSTEPHENS-KEVIN DOCKLER 6.28
  10. MARSHALL ALBERTSON-DERRICK VETTER 6.25

Divisional Winners

Big Fish: LENNY AUSTIN-ED EDGAR 1.71
Male Female: PAUL CLICK-ALANA CLICK MF 6.55
Adult Youth: AARON CLARK-DYLAN CLARK AY 4.09

Big Fish
Male Female
Adult Youth
 

NOEL FERNANDEZ-ALLEN MORGAN 18.77

Ultimate Challenge Truman Lake, Clinton, MO.
Download Results    Press Release


  TOP TEN

  1. NOEL FERNANDEZ-ALLEN MORGAN 18.77
  2. DAVID COX-STEVE HOCKETT 18.49
  3. MIKE FRIEND-DAVID TOWNSEND 18.42
  4. BRIAN MCGHEE-DON BROOKS 18.24
  5. KYLE SCHOENHERR-RODNEY NEUHAUS 18.03
  6. CHARLIE ROGERS-KEVIN ROGERS 18.00
  7. MATT BECKMAN-JEFF LEWIS 17.64
  8. PAUL ALPERS-MIKE DUNN 17.18
  9. JIM DANT-DONNY ZUFALL 16.84
  10. KEVIN PITTS-TRAVIS MACE 16.72

Divisional Winners

Big Fish: JEFF FAULKENBERRY-NATASHA GOUCHER 1.77
Male Female: JEFF FAULKENBERRY-NATASHA GOUCHER 13.50
Adult Youth: AARON CLARK-DYLAN CLARK AY 9.97

Big Fish
Male Female
Adult Youth
 

LARRY FULTON-BRIGG ABERCROMBIE 17.36

Tennessee Tombigbee, Columbus, MS.
Download Results    Press Release


  TOP TEN

  1. LARRY FULTON-BRIGG ABERCROMBIE 17.36
  2. HAROLD RICH-FERRILL MITCHELL 17.11
  3. BILLY WILLIAMS-SCOTT WILLIAMS 16.66
  4. WHITEY OUTLAW-MIKE PARROTT 16.63
  5. CHUCK JUSTICE 15.96
  6. DANNY WALDEN-BOB ATKINS 15.69
  7. TIM FIELDS-MATTHEW LINDSEY 15.09
  8. CHRIS YOUNGER-JOHN WUTHNOW 14.78
  9. KYLE SCHOENHERR-RODNEY NEUHAUS 14.65
  10. BRIAN MCGHEE-DON BROOKS 14.45

Divisional Winners

Big Fish: LARRY FULTON-BRIGG ABERCROMBIE 2.10
Male Female: JESSE-NONNA WRIGHT MF 13.97
Adult Youth: JEFF-TAYLOR LOWE AY 8.19

Big Fish
Male Female
Adult Youth
 

TAMIE MCGRANN-LANCE RISHER 8.80

Rathbun Lake - Centerville, IA.
Download Results    Press Release


  TOP TEN

  1. TAMIE MCGRANN-LANCE RISHER 8.80
  2. CHARLIE ROGERS-KEVIN ROGERS 8.39
  3. KENT KEITH-BOB BETHELL 8.33
  4. TOMMY SKARLIS-KYLE STEINFELDT 8.06
  5. RON BOYLAN-JASON BOYLAN AY 7.91
  6. CORY BATTERSON-CODY BATTERSON 7.87
  7. JOHN SCHANTZ-SCOTT HUNT 7.82
  8. MIKE HOFFMAN-TERRY DAVIS 7.81
  9. RONALD GIBERSON-MEGAN SIMMONS MF 7.50
  10. SHANE MCGOVERN-KATE MCGOVERN MF 7.29

Divisional Winners

Big Fish: CHARLIE ROGERS-KEVIN ROGERS 1.86
Male Female: RONALD GIBERSON-MEGAN SIMMONS 7.50
Adult Youth: RON BOYLAN-JASON BOYLAND 7.91
Big Fish
Male Female
Adult Youth
 

BRIAN MCGHEE 1.88

Ultimate Big Fish Challenge-Truman Lake - Clinton, MO.
    Press Release


  TOP THREE

  1. BRIAN MCGHEE 1.88
  2. TRACY SHANNON 1.86
  3. DUSTY MATTIX 1.77

Divisional Winners

Female: DEVON MATTIX 1.47
Youth: HUNTER BOWLING 1.37
 
 

RONNIE CAPPS-STEVE COLEMAN 10.43

Reelfoot Lake - Tiptonville, TN.
Download Results    Press Release


  TOP TEN

  1. RONNIE CAPPS-STEVE COLEMAN 10.43
  2. WADE HENDREN-ROY LOGAN 7/ 7 10.11
  3. JACKIE VANCLEAVE-TIM BLACKLEY 9.91
  4. KYLE SCHOENHERR-RODNEY NEUHAUS 9.85
  5. SAM SANDAGE-CHERYL SANDAGE MF 9.83
  6. WAYNE SCHMIDT-TRISHA SCHMIDT AY 9.33
  7. DAN INMAN-DANNY STEVENS 9.32
  8. CHARLES BUNTING-KEVIN JONES JR 9.29
  9. CHRIS YOUNGER-JOHN WUTHNOW 9.28
  10. JIM DANT-DONNY ZUFALL 9.09

Divisional Winners

Big Fish: CHARLES BUNTING-KEVIN JONES JR 1.84
Male Female: SAM SANDAGE-CHERYL SANDAGE 9.83
Adult Youth: WAYNE SCHMIDT-TRISHA SCHMIDT 9.33
Big Fish
Male Female
Adult Youth
 

LIONEL HUGHES-TAYLOR HUGHES 20.61

Kentucky Lake - Benton County, Big Sandy, TN.
Download Results    Press Release


  TOP TEN

  1. LIONEL HUGHES-TAYLOR HUGHES 20.61
  2. SCOTT WATSON-DOUG MUENCH 20.58
  3. BRANDON MAYSE-JIMMY HARRIS 19.99
  4. BRIAN MCGHEE-DON BROOKS 19.59
  5. ELLIOT DOWDY-BRENTLY SMITH 19.50
  6. GLEN WOODARD 18.72
  7. RICHARD HUGHES-ALLEN WALL 18.63
  8. BRUCE CHRISTIAN-DAN HUDGENS 18.52
  9. STEVE FERGUSON-TERESA COLLINS 18.21
  10. TONY HUGHES-RANDALL HUGHES 18.13

Divisional Winners

Big Fish: SCOTT WATSON-DOUG MUENCH 2.39
Male Female: STEVE FERGUSON-TERESA COLLINS 18.21
Adult Youth: NA
Big Fish
Male Female
Adult Youth
 

RONALD BARKER-DONALD DOBY 8.38

Children's Miracle Network Benefit Tournament - Rogers/Bentonville, AR.
Download Results    Press Release


  TOP TEN

  1. RONALD BARKER-DONALD DOBY 8.38
  2. PHILLIP HARP-ANTHONY MOTEN 8.30
  3. JERRY MCCREADY-KEN STOUFFER 8.27
  4. WHITEY OUTLAW-MIKE PARROTT 8.24
  5. JASON-JIM WESTERBERG 8.12
  6. KENT KEITH-BOB BETHELL 8.08
  7. DUSTIN HARRIS-DUSTY EDWARDS 8.02
  8. GREG-DEANNA JONES 7.43
  9. CHARLIE-KEVIN ROGERS 7.34
  10. MIKE VALLENTINE-JASON JOBE 7.33

Divisional Winners

Big Fish: Kevin Woodruff & Gerald Tate 1.81
Male Female: Greg & Deanna Jones 7.43
Adult Youth: David Frank & Ricky Allen 6.82
Big Fish
Male Female
Adult Youth
 

Eric Wiethop & Troy Wiethop 10.06 lbs.

Lake of the Ozarks - Osage Beach, MO.
Download Results     Press Release


  TOP TEN

  1. ERIC WIETHOP-TROY WIETHOP 10.06
  2. JOHN MOORE-PAM EDGAR MF 9.74
  3. JOHN SHANNON  9.67
  4. RICK FAJEN-EARNIE COX 9.10
  5. MIKE DUNN-NATHAN DUNN 9.02
  6. MARK ENGELHART-AARON ENGELHART 8.87
  7. JUSTIN BLACKWELL-BRAD BRUEMMER 8.84
  8. BARRY MORROW-CHAD MAUPIN 8.76
  9. JIM ODONNELL-LANCE BERRY 8.70
  10. MARSHALL ALBERTSON-DERRICK VETTER 8.60

Divisional Winners

Big Fish: Jim Dant & Donny Zufall 2.08
Male Female: JOHN MOORE-PAM EDGAR MF 9.74
Adult Youth: Michael and Sheldon Schulte 8.32
Big Fish
Male Female
Adult Youth
 

WHITEY OUTLAW-MIKE PARROTT 32.69 397

Alabama State Champions
Download Results     Press Release


    TOP TEN

  1. WHITEY OUTLAW-MIKE PARROTT 397
  2. BILLY WILLIAMS-SCOTT WILLIAMS 392
  3. RICK HOWARD-BLAKE RODGERS 388
  4. MATT MORGAN-KENT WATSON 385
  5. GILFORD SIPES-SHANNON SIPES 382
  6. KENDALL PATE-JOE DUNCAN 378
  7. DAN DANNENMUELLER-GARRETT STEELE 375
  8. GERALD & JENNIFER OVERSTATE 375
  9. KYLE SCHOENHERR-RODNEY NEUHAUS 375
  10. STEVE BROWN-BRADLEY BROWN 372
 

RICKY WILLIS-DANNY SISSON 24.06

Alabama River - Millbrook, Elmore County, AL.
Download Results     Press Release


    TOP TEN

  1. RICKY WILLIS-DANNY SISSON 24.06
  2. JONATHAN PHILLIPS-ALICIA PHILLIPS 23.04
  3. TOMMY CHERRY-FRED WALKER 22.30
  4. WHITEY OUTLAW-MIKE PARROTT 22.21
  5. TOMMY HILBURN-KEITH SHIELDS 22.05
  6. ROBERT SELLERS-TOM SELLERS 20.79
  7. JAMES HEFLIN-JAMIE HEFLIN 20.62
  8. BILLY WILLIAMS-SCOTT WILLIAMS 20.50
  9. TONY THOMAS-PAULA THOMAS MF 20.09
  10. RICK HOWARD-BLAKE RODGERS 19.21

Divisional Winners

Big Fish: Ricky Willis-Danny Sisson 2.25
Male Female: JONATHAN-ALICIA PHILLIPS 23.04
Adult Youth: Steve and Bradley Brown 11.60
Big Fish
Male Female
Adult Youth
 

WHITEY OUTLAW-MIKE PARROTT 10.48

Alabama River - Camden, Wilcox County, AL.
Download Results     Press Release


    TOP TEN

  1. WHITEY OUTLAW-MIKE PARROTT 10.48
  2. BILLY WILLIAMS-SCOTT WILLIAMS 9.75
  3. GILFORD SIPES-SHANNON SIPES 9.65
  4. RICK HOWARD-BLAKE RODGERS 7.47
  5. MATT MORGAN-KENT WATSON 6.84
  6. BART CLEMENT-MIKE CLEMENT 6.69
  7. DAN DANNENMUELLER-GARRETT STEELE 5.79
  8. KENDALL PATE-JOE DUNCAN 5.46
  9. STEVE BROWN-BRADLEY BROWN AY 4.83
  10. TRAVIS BLANK-JONATHAN PHILLIPS 4.07

Divisional Winners

Big Fish: Gilford-Shannon Sipes 1.98
Male Female: Gerald-Jennifer Overstreet 3.24
Adult Youth: Steve and Bradley Brown 4.83
Big Fish
Male Female
Adult Youth
 

DAVID COX-STEVE HOCKETT 38.92

Mississippi State Championship - Grenada Lake - Grenada, MS.
Download Results     Press Release


  TOP TEN

  1. DAVID COX-STEVE HOCKETT 38.92
  2. JAY DON REEVE-RHONDA REEVE MF 38.11
  3. JEREMY ALDRIDGE-JASON DANIELS 37.81
  4. ALAN CARTER-TONY SHEPPARD 37.65
  5. BRAD TAYLOR-HUGH KRUTZ 37.60
  6. STEVE MARQUIS-TROY GARRETT 36.75
  7. TIM EBERLY-GEORGE PARKER 36.48
  8. RONNIE CAPPS-STEVE COLEMAN 36.40
  9. DAMON THOMPSON-JACKIE THOMPSON 35.88
  10. GILFORD SIPES-SHANNON SIPES 35.80

Divisional Winners

Big Fish: Jeff Riddle-David Maddux 3.87
Male Female: JAY DON-RHONDA REEVE 38.11
Adult Youth: Aaron and Dylan Clark 35.24
Big Fish
Male Female
Adult Youth
 

MARTY SNIDER-JACKIE ALBIN 15.83

Ultimate Challenge One Pole - Lake Fork, TX.
Download Results     Press Release


  TOP TEN

  1. MARTY SNIDER-JACKIE ALBIN 15.83
  2. ROB MARSHALL-LANE CARLISLE 15.63
  3. SEAN GOSSETT-BRAD WILLIAMS 15.47
  4. MARK STANDRIDGE-JASON TOWNSEND 15.45
  5. WHITEY OUTLAW-MIKE PARROTT 15.36
  6. MAX JORDAN-KEN GABY 15.20
  7. GEORGE NELON-PAUL O'BIER 15.19
  8. ROGER PUTMAN-PAMELA PUTMAN MF 15.19
  9. JAY DON REEVE-RHONDA REEVE MF 15.14
  10. JOSH TODD-BOYETTE SANDERS 14.89

Divisional Winners

Big Fish: ROB MARSHALL-LANE CARLISLE 3.07
Male Female: Roger-Pamela Putman 15.19
Adult Youth: NA
Big Fish
Male Female
Adult Youth
 

WHITEY OUTLAW-MIKE PARROTT 16.13

Lake Washington - Greenville, MS.
Download Results     Press Release


  TOP TEN

  1. WHITEY OUTLAW-MIKE PARROTT 16.13
  2. KYLE SCHOENHERR-RODNEY NEUHAUS 16.04
  3. JOHNNY WALKER-ROD WOMACK 15.67
  4. ALAN CARTER-TONY SHEPPARD 15.58
  5. DUFFY CLELAND-BRIAN CLELAND 15.56
  6. JEFF RIDDLE-DAVID MADDUX 15.32
  7. DAVID MCWILLIAMS-ROBBIE NIVENS 14.98
  8. WADE HENDREN-ROY LOGAN 14.90
  9. CHARLIE ROGERS-KEVIN ROGERS 14.85
  10. VIC FINKLEY-KIM GREY MF 14.55

Divisional Winners

Big Fish: Brandon Fulgham-Alex Brewer 2.99
Male Female: Vic Finkley-Kim Grey 14.55
Adult Youth: Oscar-Anna Riley 6.42
Big Fish
Male Female
Adult Youth
 

JON JOHNSON-THOMAS VAUGHAN 12.93

Greenwood Lake - Greenwood, S.C.
Download Results     Press Release


  TOP TEN

  1. JON JOHNSON-THOMAS VAUGHAN 12.93
  2. KEVIN HAWKINS-BEN MCGUIRT 12.65
  3. KEITH MANUS-ED DUKE 12.59
  4. ELLIS CANNON-JON CANNON 12.40
  5. BLAINE BUNDRICK-JERRY BUNDRICK 12.22
  6. MICHAEL NOFFZ-TEDDY KNEECE 11.96
  7. DALE WILLARD-Un-assigned 11.95
  8. TC LLOYD-ROLAND ADDY 11.64
  9. MIKE HUFFSTETLER-LEE HUFFSTETLER 11.62
  10. MATTHEW OUTLAW-WESLEY PHIBBS 11.33

Divisional Winners

Big Fish: Michael Noffz-Teddy Kneece 2.38
Male Female: Eddy-Amanda Strickland 10.95
Adult Youth: Jim Hood-Christian Gorth 9.56
Big Fish
Male Female
Adult Youth
 

BILLY WILLIAMS-SCOTT WILLIAMS 26.26

Florida State Champions
Download Results     Press Release


  TOP TEN

  1. BILLY WILLIAMS-SCOTT WILLIAMS 26.26
  2. MATT MORGAN-KENT WATSON 26.38
  3. TC LLOYD-ROLAND ADDY 25.11
  4. JOHN SHANNON- 24.49
  5. WHITEY OUTLAW-MIKE PARROTT 23.35
  6. GEORGE PARKER-TIM EBERLY 21.28
  7. WAYNE INMAN-RUSSELL DOWELL 19.87
  8. GILFORD SIPES-SHANNON SIPES 20.01
  9. CHARLES SIGHTLER-STEVE DEASON 19.74
  10. JOHN SCHANTZ-SCOTT HUNT 21.47
 

MATT MORGAN-KENT WATSON 12.88

Lake Monroe & St Johns River - Sanford, FL.
Download Results     Press Release


  TOP TEN

  1. MATT MORGAN-KENT WATSON 12.88
  2. BILLY WILLIAMS-SCOTT WILLIAMS 12.09
  3. TC LLOYD-ROLAND ADDY 11.42
  4. GEORGE PARKER-TIM EBERLY 11.31
  5. RICK HOWARD-BLAKE RODGERS 11.23
  6. WAYNE INMAN-RUSSELL DOWELL 11.09
  7. DANNY-BETH WILLIAMSON MF 10.83
  8. JOHN SHANNON-Un-assigned 10.66
  9. DEEN RUPPELIUS-BONNIE PICKERT MF 10.55
  10. ALAN JOHNSON-JERRY HENEGAR 10.23

Divisional Winners

Big Fish: Rick Howard-Blake Rodgers 2.77
Male Female: Danny-Beth Williamson 10.83
Adult Youth: Bob Kerber-Scott Broxton .43
Big Fish
Male Female
Adult Youth
 

JOHN SCHANTZ-SCOTT HUNT 15.25

Harris Chain of Lakes - Tavares, FL.
Download Results     Press Release


  TOP TEN

  1. JOHN SCHANTZ-SCOTT HUNT 15.25
  2. BILLY WILLIAMS-SCOTT WILLIAMS 14.17
  3. JOHN SHANNON-Un-assigned 13.83
  4. WHITEY OUTLAW-MIKE PARROTT 13.80
  5. DON COLLINS-TONI COLLINS MF 13.72
  6. TC LLOYD-ROLAND ADDY 13.69
  7. MATT MORGAN-KENT WATSON 13.50
  8. LARRY DURDEN-VICKI DURDEN MF 13.37
  9. ROSS ENLOE-JOE BACON 12.59
  10. BRAD MEYER-DAVE PFOUTZ 12.49

Divisional Winners

Big Fish: Jason Little-Troy Theil 1.84
Male Female: Don-Toni Collins 13.72
Adult Youth: NA
Big Fish
Male Female
Adult Youth
 
 
KMS-Inc