CM Facebook

 

jenko

hh rods v1

 

 



lakeforkweb

rod sox logoweb

timmy tom web

foxy fishing gear

 




2015 Tournament Results

National Championship
Kentucky Lake, Paris, TN
DOWNLOAD RESULTS     PRESS RELEASE

    1. 1  KYLE SCHOENHERR-RODNEY NEUHAUS 23.68
      nckentuckylake1st 2  HAROLD MADDUX-BRIAN OLDHAM 22.36
      3  DWAYNE CRAIG-JOHNNY CLARY 21.63
      4  BRENTLY SMITH-ELLIOTT DOWDY 21.33
      5  DAMON THOMPSON-DAN PORTER 21.25
      6  DUSTIN HARRIS-KELLEY GRAHAM 20.96
      7  BRAD ESSARY-MIKE JOHNSON 20.92
      8  CODY ENGLAND-BRENT WILLIAMSON 20.90
      9  CHAD GILBERT-KEVIN HAWKINS 20.75
      10  TIM BLACKLEY-JACKIE VANCLEAVE 20.36

  1. DIVISIONAL WINNERS
  2. BIG FISH: JOHN EUBANKS-SHANE MOORE 2.78
  3. MALE FEMALE: GLEN WOODARD-JILL WOODARD 16.95
  4. ADULT YOUTH: MARK ARNOLD-OLIVIA ARNOLD 12.88
  5. nckentuckylakebf    nckentuckylakemf   nckentuckylakeay

 

 Missouri Sate Championship
DOWNLOAD RESULTS     PRESS RELEASE

    1. 1  BARRY MORROW-CHAD MAUPIN 585 mostatechamps
      2  CHARLES BUNTING-TRAVIS BUNTING 575
      3  MARK ENGELHART-AARON ENGELHART 559
      4  RICK FAJEN-EARNIE COX 553
      5  KEVIN ROGERS-CHARLIE ROGERS 540
      6  KEVIN JONES JR-BILLY DON SURFACE 538
      7  BRAD RUYLE-REGGI REDINGER 537
      8  DAVID COX-STEVE HOCKETT 533
      9  RICH CAMPBEL-TRAVIS STEVENS 530
      10  MARK HATCHER-CHRIS HATCHER 522

  1.    mostate2nd   mostate3rd

 

 Truman Lake, Clinton, MO
DOWNLOAD RESULTS     PRESS RELEASE

    1. 1  BARRY MORROW-CHAD MAUPIN 8.85 augusttruman1st
      2  DAVID COX-STEVE HOCKETT 8.63
      3  RICHARD BOWLING-GARRY LEE 8.36
      4  MIKE GILLOTTE-JON GILLOTTE 8.31
      5  FRANK HAIDUSEK-JIM ODONNELL 8.24
      6  JASON WESTERBERG-JIM WESTERBERG 8.23
      7  MATT MORGAN-KENT WATSON 8.05
      8  CHAD NUGENT-JOHN WOOD 7.95
      9  CHARLES BUNTING-TRAVIS BUNTING 7.86
      10  KEVIN JONES JR-BILLY DON SURFACE 7.75

  1. DIVISIONAL WINNERS
  2. BIG FISH: CHARLES BUNTING-TRAVIS BUNTING 1.94
  3. MALE FEMALE: JEFF FAULKENBERRY-NATASHA GOUCHER 5.75
  4. ADULT YOUTH: GEORGE RYBERG-CAMERON WRIGHT 7.28
  5. augusttrumanbf    augusttrumanmf   augusttrumanay

 

 

Mark Twain Lake, Stoutsville, MO
DOWNLOAD RESULTS     PRESS RELEASE

    1. 1  MARK HATCHER-CHRIS HATCHER 7.30 marktwain1st
      2  BRAD RUYLE-REGGIE REDINGER 7.15
      3  RICK FAJEN-EARNIE COX 6.99
      4  MARK ENGELHART-AARON ENGELHART 6.88
      5  CHARLES BUNTING-TRAVIS BUNTING 6.78
      6  MARK MCCLURE-DON BROOKS 6.73
      7  BARRY MORROW-CHAD MAUPIN 6.69
      8  SCOTT BREED-LOWELL MCNINCH 6.46
      9  JARED COSTEPHENS-WES COOPER 6.43
      10  JIM DANT-DONNY ZUFALL 6.42

  1. DIVISIONAL WINNERS
  2. BIG FISH: SCOTT BREED-LOWELL MCNINCH/BRAD RUYLE-REGGIE REDINGER 1.48
  3. MALE FEMALE: PAUL CLICK-ALANA CLICK 6.33
  4. ADULT YOUTH: CHRIS YOUNGER-CAMERON YOUNGER 5.00
  5. marktwainbf    marktwainmf   marktwainay

 

 

 

Truman Lake, Clinton, MO
DOWNLOAD RESULTS     PRESS RELEASE

    1. 1  BARRY MORROW-CHAD MAUPIN 18.78 truman1st
      2  MATT BECKMAN-JEFF LEWIS 18.39
      3  STEVE CROSS-DOC SIMMONS 17.79
      4  CRAIG HANSEN-JASON GLOVE 17.34
      5  FRANK HAIDUSEK-JIM ODONNELL 17.29
      6  TODD RHODES-JASON JACKSON 16.85
      7  JIM DANT-DONNY ZUFALL 15.67
      8  NOEL FERNANDEZ-ALLEN MORGAN 15.54
      9  STEVER PEROTTI-RON MOLITOR 15.48
      10  MARK ENGELHART-AARON ENGELHART 15.04

  1. DIVISIONAL WINNERS
  2. BIG FISH: FREDDY DOOLY-FRANK ROBERTS 2.00
  3. MALE FEMALE: GEORGE NAIL-CYNTHIA NAIL 9.43
  4. ADULT YOUTH: AARON CLARK-DYLAN CLARK 12.03
  5.      trumanay

 

 

Alabama River, Prattville, AL
DOWNLOAD RESULTS     PRESS RELEASE

  1. 1  KYLE SCHOENHERR-RODNEY NEUHAUS 22.24 alabama1st
    2  WHITEY OUTLAW-MIKEPARROT 21.42
    3  STEVE BROWN-GERALD OVERSTREET 21.15
    4  BILLY WILLIAMS-SCOTT WILLIAMS 20.75
    5  DAN DANNENMUELLER-GARRETT STEELE 20.02
    6  WILLIAM HINSON-TOMMY SLICE 19.15
    7  ROGER GANT-BILL GANT 18.60
    8  KEVIN JONES JR-BILLY DON SURFACE 18.52
    9  MATTHEW OUTLAW-CODY HUMBERTSON 18.43
    10  BART GILLON-STEVE COLEMAN 18.04

  2. DIVISIONAL WINNERS
  3. BIG FISH: KEVIN JONES JR-BILLY DON SURFACE 2.24
  4. MALE FEMALE: JONATHON PHILLIPS-ALICIA PHILLIPS 13.72
  5. ADULT YOUTH: JEFF WARD-SELA WARD 14.24
  6.    alabamabf   alabamamf   alabamaay

 

 

Rend Lake, Whittington, IL
DOWNLOAD RESULTS     PRESS RELEASE

  1. 1  ROBERT DENT-TODD DENT 9.87 rendtrophy
    2  NICK SHAFER-BOB SHAFER 9.46
    3  CHARLIE ROGERS-KEVIN ROGERS 9.35
    4  JASON DUDLEY-ZACH PIERCE 9.25
    5  DAVID COX-STEVE HOCKETT 8.96
    6  DAN LUTCHKA-STEVE HESS 8.94
    7  KEVEIN JONES JR-BILLY DON SURFACE 8.89
    8  MIKE MELTON-DANIEL MELTON 8.86
    9  CHRIS PATTERSON-LINDY DARNELL 8.76
    10  JEFF RIDDLE-DAVID MADDUX 8.58

  2. DIVISIONAL WINNERS
  3. BIG FISH:ROBERT DENT-TODD DENT 1.74
  4. MALE FEMALE:VIC FINKLEY-KIM GRAY 7.93
  5. ADULT YOUTH: CHRIS YOUNGER-CAMERON YOUNGER 8.61
  6.    rend1st   rendmf   renday

 

 

Tenn Tombigbee, Columbus, MS
DOWNLOAD RESULTS     PRESS RELEASE

  1. 1  RAY LOONEY-WILL EVANS 19.04 ttb1st
    2  CARL FROSHOUR-JUSTIN LINDSEY 18.86
    3  JESSIE WRIGHT-NONNA WRIGHT 18.86
    4  MATT MORGAN-KENT WATSON 18.52
    5  LARRY BALDRIDGE-JORDAN BALDRIDGE 17.93
    6  DANNY WALDEN-ROBERT ATKINS 17.66
    7  BILLY WILLIAMS-SCOTT WILLIAMS 17.59
    8  STEVE BROWN-GERALD OVERSTREET 16.59
    9  ALAN CARTER-TONY SHEPPARD 16.36
    10  WHITEY OUTLAW-MIKE PARROTT 15.73 

  2. DIVISIONAL WINNERS
  3. BIG FISH: KYLE SCHOENHERR-RODNEY NEUHAUS 1.74
  4. MALE FEMALE: JESSIE WRIGHT-NONNA WRIGHT 18.86
  5. ADULT YOUTH: CHRIS YOUNGER-CAMERON YOUNGER 8.61
  6.    ttbbf   ttb3rd   ttbay

 

Kentucky Lake, Paris, TN
DOWNLOAD RESULTS     PRESS RELEASE

  1. 1  DEWAYNED MCCORD-ROBERT MCCORD 24.77 kentucky1st
    2  BRUCE CHRISTIAN-DAN HUDGENS 24.69
    3  TONY HUGHES-RANDALL HUGHES 24.17
    4  LEONARD BARNETT-RONNIE EDGE 23.81
    5  WADE HENDREN-ROY LOGAN 23.63
    6  CODY ENGLAND-BRENT WILLIAMS 23.52
    7  RICHARD HUGHES-ALAN WALL 23.20
    8  DOUG MUENCH-SCOTT WATSON 23.11
    9  KYLE SHOENHERR-RODNEY NEUHAUS 23.01
    10  SAMMY TIDWELL-DANNY TODD 22.80

  2. DIVISIONAL WINNERS
  3. BIG FISH: PAUL TURNER-ELIZABETH TURNER 2.45
  4. MALE FEMALE: RONNIE CAPPS-KELLY CAPPS 21.38
  5. ADULT YOUTH: MARK ARNOLD-OLIVIA ARNOLD 19.90
  6.    kentuckybf   kentuckymf  

 

Beaver Lake, Fayetteville, AR
DOWNLOAD RESULTS     PRESS RELEASE

  1. 1  JEFF RIDDLE-DAVID MADDUX 9.62 beaver1stfish
    2  PHILLIP HARP-ANTHONY MOTEN 9.55
    3  MARVIN WALKER-JOHNNY CROSS 9.51
    4  RONALD BARKER-DONALD DOBY 9.37
    5  CHARLIE ROGERS-KEVIN ROGERS 9.27
    6  DUSTIN HARRIS-KELLEY GRAHAM 9.13
    7  KEVIN JONES JR-BILLY DON SURFACE 9.11
    8  CHARLES BUNTING-TRAVIS BUNTING 9.06
    9  WHITEY OUTLAW-MIKE PARROT 8.94
    10  JASON WESTERBERG-JIM WESTERBERG 8.54

  2. DIVISIONAL WINNERS
  3. BIG FISH: KENT KEITH-BOB BETHELL 1.79
  4. MALE FEMALE: DONALD HAWKINS-TERESA HAWKINS 6.60
  5.    beaverbf   beavermf  



    LAKE D'ARBONNE, LA
    DOWNLOAD RESULTS     PRESS RELEASE
  1. 1  JAY STONE-JOHN GODWIN 12.30 darbonne1st
    2  WHITEY OUTLAW-MIKE PARROT 11.00
    3  JOSH GOWIN-JOSH CHIPMAN 10.75
    4  STEVE WHITE-DAVID WHITE 10.72
    5  BRIAN MCGHEE-PAUL ALPERS 10.49
    6  ALAN CARTER-TONY SHEPPARD 10.45
    7  FREDDIE DOOLY-DWAINE BARTHOL 10.43
    8  TRAVIS BROWN-TERRY BROWN 10.34
    9  JASON WESTERBERG-JIM WESTERBERG 10.31
    10  JEFF RIDDLE-DAVID MADDUX 10.25

  2. DIVISIONAL WINNERS
  3. BIG FISH: FREDDIE DOOLY-DWAINE BARTHOL 2.03
  4. MALE FEMALE: JASON THOMAS-KASEY THOMAS 9.93
  5. ADULT YOUTH: JASON EWTON-JORDAN KNIPP 5.50
  6.    darbonnebf    


  7. LAKE OF THE OZARKS
    , MO
    DOWNLOAD RESULTS     PRESS RELEASE
  1. 1  SHANE CAPPEL-JESSE SHOEMAKE 10.62 loz1st
    2  TOM SOBASKIE-MITCH SOBASKI 10.54
    3  GREG WEBSTER-BRANDON VOGELER 10.28
    4  BRIAN MCGHEE-PAUL ALPERS 10.11
    5  TRAVIS STEVENS-RICH CAMPBELL 9.96
    6  JOHN MOORE-PAM EDGAR 9.94
    7  TONY EDGAR-TRAVIS LEPLEY 9.90
    8  CHAD NUGENT-JOHN WOOD 9.74
    9  ERIC WIETHOP-TROY WIETHOP 9.53
    10  BARRY MORROW-CHAD MAUPIN 9.42

  2. DIVISIONAL WINNERS
  3. BIG FISH: JOHN MOORE-PAM EDGAR 1.88
  4. MALE FEMALE: JOHN MOORE-PAM EDGAR 9.94
  5. ADULT YOUTH: AARON CLARK-DYLAN CLARK 5.53
  6. lozmfbf    lozay  


  7. GRENADA LAKE, GRENADA
    , MS
    DOWNLOAD RESULTS     PRESS RELEASE
  1. 1  VIC FINKLEY-KIM GRAY 34.55 grenada 1st
    2  DAVID COX-STEVE HOCKETT 34.33
    3  KYLE SCHOENHERR-RODNEY NEUHAUS 34.15
    4  MATT MORGAN-KENT WATSON 33.85
    5  BILLY WILLIAMS-SCOTT WILLIAMS 33.83
    6  KELLEY GRAHAM-DUSTIN HARRIS 33.06
    7  WHITEY OUTLAW-MIKE PARROTT 32.54
    8  CHRIS SCOTT-WILLIE SCOTT 32.50
    9  EDWARD SHAWN-SCOTTIE SHAWN 32.43
    10  STEVE MARQUIS-TROY GARRETT 32.29

  2. DIVISIONAL WINNERS
  3. BIG FISH: MOUNTY BLOUNT-KEITH SULLIVAN/JAMES HEFLIN-JAMIE HEFLIN 3.36
  4. MALE FEMALE: VIC FINKLEY-KIM GRAY 34.55
  5. ADULT YOUTH: AARON CLARK-DYLAN CLARK 6.18
  6. grenada bf   grenada bf2    


  7. LAKE WASHINGTON, GREENVILLE
    , MS
  8. DOWNLOAD RESULTS     PRESS RELEASE
  1. 1  TIM BLACKLEY-JACKIE VANCLEAVE 17.95 washington 1st
    2  STEVE MARQUIS-TROY GARRET 16.00
    3  WADE HENDREN-ROY LOGAN 15.22
    4  BRIAN RAMM-JEFF HEATHCOTT 15.08
    5  DUSTIN HARRIS-KELLEY GRAHAM 14.71
    6  VIC FINKLEY-KIM GRAY 13.81
    7  JESSE SHOMAKE-SHANE CAPPEL 13.78
    8  STEVE BROWN-GERALD OVERSTREET 13.75
    9  DAN PORTER-DAMON THOMPSON 13.41
    10  JASON WESTERBERG-JIM WESTERBERG 13.13

  2. DIVISIONAL WINNERS
  3. BIG FISH: TIM BLACKLEY-JACKIE VANCLEAVE 3.22
  4. MALE FEMALE: VIC FINKLEY-KIM GRAY 13.81
  5. washington bigfish   washington mf  


  6. LAKE GREENWOOD, GREENWOOD
    , SC
    DOWNLOAD RESULTS     PRESS RELEASE
  1. 1  MARC DANQUE-UN-ASSIGNED 10.87 greenwood 1
    2  KEVIN HARKINS-RON LUNDY 10.85
    3  WILLIAM HINSON-TOMMY SLICE 10.73
    4  BRIAN SHORE-DENNY POTTS 10.48
    5  MIKE BERRY-MIKE HUFFSTETLER 10.07
    6  BILLY WILLIAMS-SCOTT WILLIAMS 9.88
    7  MATTHEW OUTLAW-WESLEY PHIBBS 9.87
    8  GILFROD SIPES-KENT WOODS 9.82
    9  RUSSEL RILEY-ALLEN OUTLAW 9.66
    10  CHAD GILBERT- HENRY CROMER 9.37

  2. DIVISIONAL WINNERS
  3. BIG FISH: MATTHEW OUTLAW-WESLEY PHIBBS 2.18
  4. MALE FEMALE: BOBBY MITCHELL-LILLIAN PORTILLA 5.18
    ADULT YOUTH: BRAD SMITH-BRADLEY SMITH 7.76
  5. greenwood bf   greenwood mf  


  6. LAKE MARION, 
    MANING, SC
  7. DOWNLOAD RESULTS     PRESS RELEASE
  1. 1  MATTHEW OUTLAW-WESLEY PHIBBS 13.68
    2  TOMMY VAUGHN-GORDON TURNER 11.78
    3  WHITEY OUTLAW-MIKE PARROTT 11.71
    4  MATTHEW VARNADORE-JOHN VARNADORE 11.56
    5  BILLY WILLIAMS-SCOTT WILLIAMS 10.80
    6  MILTON DOWEY-EARL HINSON 9.25
    7  RICKY EUDY-DARREN KOONTZ 8.05
    8  ELLIS CANNON-JON CANNON 7.04
    9  DAN DANNENMUELLER SR-GARRETT STEELE 6.76
    10  GILFORD SIPES-KENT WOODS 6.74

  2. DIVISIONAL WINNERS
  3. BIG FISH: ELLIS CANNON-JON CANNON 2.49 
  4. MALE FEMALE: JOEY HILTON-TERRY HILTON 6.47
  5.  


  6. HARRIS CHAIN OF LAKES, TAVARES, FL
    DOWNLOAD RESULTS     PRESS RELEASE
  1. 1  GEORGE PARKER-TIM EBERLY 17.19
    2  TOMMY SKARLIS-KYLE STEINFELDT 16.50
    3  MATT MORGAN-KENT WATSON 16.35
    4  GREG MATTHEWS-RONNIE SHEALY 16.25
    5  BILLY WILLIAMS-SCOTT WILLIAMS 16.04
    6  HARRELL SMITH-JOE WHITE 15.96
    7  GILFORD SIPES-KENT WOODS 15.17
    8  WHITEY OUTLAW-MIKE PARROTT 14.76
    9  LARRY DURDEN-Un-assigned 14.74
    10  ALAN CARTER-TONY SHEPPARD 14.73 

      1. DIVISIONAL WINNERS
        BIG FISH: JOHN PEYTON-MICHAEL HERBST 1.61
        MALE FEMALE: PHIL RAMBO-EVA RAMBO 13.52 
        ADULT YOUTH: SCOTT BROXTON-SCOTT BROXTON JR
         6.11
           


        ST JOHNS RIVER, DELAND, FL
        DOWNLOAD RESULTS     PRESS RELEASE      

  1. stjohns1st 1  MATT MORGAN-KENT WATSON 15.79
    2 BILLY WILLIAMS-SCOTT WILLIAMS 15.01
    3 JOHN PEYTON-MICHAEL HERBST 15.01
    4  MATTHEW OUTLAW-WESLEY PHIBBS 14.99
    5  WHITEY OUTLAW-MIKE PARROTT 14.12
    6  GEORGE PARKER-TIM EBERLY 13.81
    7  GILFORD SIPES-KENT WOODS 13.31
    8  RICK HOWARD-Un-assigned 13.19
    9  DON COLLINS-TONI COLLINS 13.15
    10  HARRELL SMITH-JOE WHITE 12.80

      1. DIVISIONAL WINNERS
        BIG FISH: GILFORD SIPES-KENT WOODS 2.78
        MALE FEMALE: DON COLLINS-TONI COLLINS 13.15 
        ADULT YOUTH: ROBERT MYERS-JUSTIN MYERS 6.85
         
        stjohnsbigfishfish   stjohnsmf   stjohnsay  


        GRENADA LAKE, GRENADA, MS
        DOWNLOAD RESULTS     PRESS RELEASE

    1. 1  ALAN CARTER-TONY SHEPPARD 25.97
      2  BRANDON FULGHAM-PATRICK STONE 25.17
      3  DAVID THORNTON-SHELTON CULPEPPER 25.05
      4  DAVID COX-STEVE HOCKETT 25.04
      5  BO HUDSON-BRAD CHAPPELL 24.29
      6  STEVE BROWN-GERALD OVERSTREET 23.93
      7  CHARLES BUNTING-TRAVIS BUNTING 23.80
      8  CLINT EGBERT-JEREMY ALDRIDGE 23.54
      9  TERRY STEWART-LARRY HOLMES 23.33
      10  FREDDIE GILLILAND-VINCENT SULLIVAN 22.27

    2. DIVISIONAL WINNERS
    3. BIG FISH: CHANEY STARNES-GLENN FRAZIER/NEAL QUINN-LYNN QUINN 2.56
    4. MALE FEMALE: GILFORD SIPES-ANGELA WAITES 15.03
    5. ADULT YOUTH: CHRIS YOUNGER-CAMERON YOUNGER 14.97
    6.    
    7.  
                                                               
    8.  

       

     

     

 
KMS-Inc